Višedecenijska manifestacija – Međunarodni poljoprivredni sajam, 92. po redu, otvoren je na Novosadskom sajmu, gde su na jednom mestu predstavljeni učesnici iz celog sveta. Tokom predstojećih pet dana posetioce očekuje spoj svega što utiče na rapidni razvoj agrara u našoj zemlji, istakli su svi govornici prilikom svečanog otvaranja ove priredbe.
– Poljoprivredni sajam jedna je od najuglednijih agrarnih manifestacija u ovom delu Evrope, na kojoj se već devet decenija susreću tradicija i inovacije, nauka i praksa, država i poljoprivredni proizvođač – naglasio je ministar poljopirvrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić svečano otvorivši 92. međunarodni poljoprivredni sajam. – Ovo nije samo sajam, ovo je najbolji dokaz srpskog agrara. Poljoprivreda nije samo pitanje tradicije, već odgovor na budućnost. Srbija je samo u 2024. godini ostvarila agrarni izvoz u iznosu od 5,14 milijardi evra, što je rast od skoro deset odsto u odnosu na 2023. godinu. Takođe, postigli smo suficit u trgovini hranom u iznosu od 1,2 milijarde evra, a taj pozitivan trend nastavljen je i u prvom kvartalu 2025. godine. To nije slučajnost, to je rezultat odgovorne i atraktivne agrarne politike.
Kako bi se pomenuti rezultati postigli, ministar Glamočić je naveo niz mera koje se ostvaruju radi podrške poljoprivredi, te pozvao sve posetioce Poljoprivrednog sajma da se prilikom obilaska štanda Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede raspitaju i o novim merama, koje će na ovoj manifestaciji tek biti predstavljene.
– Digitalizacija, modernizacija proizvodnje, podrška mladima i ženama, očuvanje resursa, organska proizvodnja – to nisu samo planovi, to su smernice koje sprovodimo. Srpski poljoprivrednik sada ima partnera u državi, ali i odgovornost da bude čuvar zemlje, semena i budućnosti naše hrane – naveo je Glamočić.
Podržavajući agrar u Vojvodini, Pokrajinska vlada je od 2016. godine uložila skoro 100 milijardi dinara, dok će u ovoj godini za tu oblast iz budžeta biti opredeljeno 12 milijardi dinara.
– Poljoprivredni sajam je garancija da će i ove godine ispuniti svoju misiju i svrhu kroz razmenu znanja i informacija o kretanjima u poljoprovrednoj proizvodnji, koja je od značaja za sve aktere agrara – napomenula je predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, dodavši da Pokrajinska vlada nikada nije izdvajala toliko novca za poljoprivredu kao što to čini proteklih godina. – Ova priredba je malo lična za sve nas koji smo rođeni u Novom Sadu, jer Poljoprivredni sajam ima veliku sentimentalnu vrednost i svi ga pomalo doživljavamo kao deo sebe. Za nastavak budućnosti ove manifestacije važno je to što je zadržao standard starinskog formata priredbe, ali predstavlja najsavremenije metode i tehnologije, koje podstiču bolji kvalitet proizvodnje.
Grad Novi Sad je i ove godine domaćin ali i zlagač na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, manifestaciji koja je od krucijalnog značaja za grad i državu uopšte.
– Uvideli smo koliko je važno da se umrežimo s naukom i privrednim sektorom, a taj recept prisutan je i na ovoj priredbi – rekao je gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin. – Ujedno je to dobitna kombinacija za progresivne promene nabolje, jer uspeh ne dolazi sam od sebe. Novosadski sajam napreduje jer Srbija i Novi Sad nezaustavljivo idu napred. Napomenuo bih da je Grad Novi Sad poslednjih 13 godina podržao više od 1.800 poljoprivrednika, u šta je uložio više od 325,9 miliona dinara, a subvencionisali smo organsku poljoprivredu i razne aktvnosti poljoprivrednih udruženja. Održali smo oznaku geografskog porekla za naše poznate brendove, kao što su futoški kupus, begečka šargarepa i fruškogorski lipov med.
Pod krovom Novosadskog sajma u narednim danima spojiće se hiljade izlagača i još više posetilaca, koji će zajedno podržati ovaj simbol zajedničkih napora u jačanju srpske poljoprivrede i položaja Srbije na globalnoj agrarnoj sceni.
Kao nosilac oznake „Najbolje iz Vojvodine“, Poljoprivredni sajam se ove godine realizuje uz snažnu podršku Strateškog partnera Italije, u čije ime se prisutnima obratio ambasador nj. e. Luka Gori.
– Prisustvo Italije na Poljoprivrednom sajmu je tradicija, a mi se ove godine nalazimo na štandu od 550 kvadrata, na kojem predstavljamo 50 italijanskih poljoprivrednih proizvođača – rekao je Gori. – Podržavamo srpski sajamski sistem i imamo dobre odnose sa svim sajmovima u Srbiji, dok je tema poljoprivrede značajna u bilateralnim odnosima između Italije i Srbije.
Osim Italije, na ovogodišnjem Međunarodnom poljoprivrednom sajmu učestvuju: Holandija, Španija, Mađarska, Češka, Severna Makedonija, Crna Gora, Turska, Rumunija, Austrija, Poljska, Slovenija, Kina, Indonezija… Globos osiguranje je generalni sponzor manifestacije, Banka Poštanska štedionica je Banka partner, dok je Kite DOO darodavac u Poklon-igri.
Kapije sajma su za posetioce otvorene do četvrtka, 22. maja, od 9 do 18 časova, a cena pojedinačne ulaznice iznosi 800 dinara, u kolektivnim posetama je 600 (15 i više osoba), za organizovane posete škola i fakulteta 400, koliko košta i za decu od 7 do 14 godina i penzionere. Deca do 7 godina na plaćaju ulaznicu.
Epicentar najnovijih dostignuća u oblasti agrotehnologije i mehanizacije
– Poljoprivredni sajam je snažna potvrda da ovaj događaj predstavlja važno mesto susreta, ponude, potražnje, inovacija, biznisa, sfera znanja i gastronomskog užitka za sve posetioce – naveo je generalni direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković. – U narednim danima neće ovo biti samo sajam održive i organske proizvodnje, već i praznik života. Istovremeno, ostaje veran svom duhu, u kom se čuva prostor i vreme za porodični dan, fijakerijadu, tradicionalnu kuhinju i čuvanje onoga što ga čini autentično našim i svetskim. Ovaj sajam je dokaz da se uspeh izlagača ne broji samo kroz broj izložbenih štandova, već kroz konkretne rezultate koji se ostvaruju putem poslovnih kontakata i potpisanih ugovora pod krovom Novosadskog sajma.